Liczenie słów w dokumentach Google (Google Docs)

reklama

Liczenie słów w dokumentach Google (Google Docs)

Google Docs, czyli Dokumenty Google, to edytor tekstu stworzony przez firmę Google, z którego możesz korzystać całkowicie za darmo. Do jego korzystania potrzebna jest przeglądarka internetowa lub dedykowana aplikacja mobilna (np. na Androida lub iOS).

Dzięki temu, że jest to narzędzie online, wystarczy, że w swojej przeglądarce wpiszesz adres: https://docs.google.com.

Sam edytor posiada wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Pozwala on m.in. edytować pliki w formacie Microsoft Word, eksportować dokumenty do PDF a dzięki zintegrowaniu z innymi aplikacjami Google, zapisać dokument na dysku One Drive. Umożliwia również pracę nad jednym dokumentem przez wiele osób jednocześnie.

Liczenie słów w dokumencie

Wśród wielu różnych funkcji można znaleźć taką, która wyświetli statystyki związane z wprowadzonym tekstem. Konkretnie możemy uzyskać informacje ile tekst znaków, znaków bez spacji, słów oraz ile zajmuje stron.

Aby wyświetlić okienko (modal) zawierające statystyki tekstu należy z górnego menu wybrać: Narzędzia > Liczba słów

Można również skorzystać ze skrótu klawiszowego: Ctr + Shift + C

Liczenie słów w dokumentach google

Możemy też zaznaczyć checkbox Wyświetlaj liczbę słów podczas wpisywania i kliknąć przycisk OK. Wówczas statystki będą cały czas widoczne na dole dokumentu w lewej strony.

Liczenie słów w dokumentach google w czasie wpisywania

Domyślnie wyświetla się tylko informacja o tym, ile słów znajduje się w dokumencie, dlatego, jeśli chcemy poznać pozostałe statystyki, należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w ten prostoką.